GREENE COUNTY — Here’s a look at the top Greene County-area high school athletes in the sports of swimming & diving; and boys and girls bowling, as of Wednesday, Jan. 23.
BOWLING
Boys
Top individuals, with name, school and season average
Michael Donahue, Beavercreek 234.8
Brent Shroyer, Beavercreek 224.7
Seth Koloski, Beavercreek 221.3
Grant Reeve, Beavercreek 219.3
Jacob Schoening, Carroll 213.8
Team Standings
(Team record in parentheses and team average)
Beavercreek (9-1)
Fairborn (7-4)
Greeneview (11-8) 776.5
Xenia (6-5)
Carroll (5-3) 843.1
Yellow Springs (2-3) 662.0
Legacy Christian (0-10) 677.9
No team: Bellbrook, Cedarville
Girls
Natalie Hanson, Fairborn 208.7
Audrey Renner, Fairborn 196.0
Paige Rockwell, Beavercreek 194.3
Caity Moody, Xenia 189.7
Megan McHone, Beavercreek 187.1
Team Standings
(Team record in parentheses and team average)
Fairborn (10-1) 865.3
Xenia (9-2) 848.8
Beavercreek (6-4) 890.3
Carroll (3-4) 669.1
Greeneview (4-13) 550.8
No team: Cedarville, Bellbrook, Legacy Christian, Yellow Springs.
BOYS SWIMMING
200-yard Medlay
Beavercreek 1:40.16
Legacy Christian 1:56.96
Bellbrook 1:58.89
Fairborn 2:02.88
Yellow Springs 2:04.16
200 Freestyle
Ian Leighninger, Beavercreek 1:49.27
Jason Allen, Beavercreek 1:49.80
Wesley Schauer, Beavercreek 1:51.39
Dillon Edge, Beavercreek 1:51.59
Preston Troyer, Legacy Christian 1:58.92
200 Individual Medlay
Dillon Edge, Beavercreek 1:56.39
Jason Allen, Beavercreek 1:56.43
Nathan Holty, Beavercreek 1:58.24
Ethan Otten, Beavercreek 2:15.07
Cam Bybee, Bellbrook 2:16.58
50 Freestyle
Ian Leighninger, Beavercreek 23.32
Nathan Holty, Beavercreek 23.34
Michael Rine, Beavercreek 23.46
Dillon Edge, Beavercreek 23.76
Hunter McNachtan, Beavercreek 23.80
1-Meter Diving
Alex Welsh, Bellbrook 176.55
100 Butterfly
Wesley Schauer, Beavercreek 53.95
Ian Leighninger, Beavercreek 54.08
Michael Rine, Beavercreek 55.46
Carter Caldwell, Bellbrook 56.15
Jason Allen, Beavercreek 57.23
100 Freestyle
Michael Rine, Beavercreek 48.30
Wesley Schauer, Beavercreek 49.72
Ethan Otten, Beavercreek 50.50
Nathan Holty, Beavercreek 50.52
Mason Kennedy, Beavercreek 50.77
500 Freestyle
Jason Allen, Beavercreek 4:58.36
Wesley Schauer, Beavercreek 5:08.56
Andre Sonntag, Beavercreek 5:19.69
Cam Bybee, Bellbrook 5:20.01
Ethan Otten, Beavercreek 5:20.23
200 Freestyle Relay
Beavercreek 1:29.09
Bellbrook 1:43.72
Legacy Christian 1:47.67
Fairborn 1:49.17
Yellow Springs 1:50.40
100 Backstroke
Ian Leighninger, Beavercreek 53.44
Dillon Edge, Beavercreek 58.01
Hunter McNachtan, Beavercreek 58.51
Jason Allen, Beavercreek 59.34
Wesley Chivington, Fairborn 59.53
100 Breaststroke
Dillon Edge, Beavercreek 1:01.35
Nathan Holty, Beavercreek 1:01.83
Ethan Otten, Beavercreek 1:04.98
Mason Kennedy, Beavercreek 1:07.63
Cam Bybee, Bellbrook 1:11.45
400 Freestyle Relay
Beavercreek 3:17.58
Bellbrook 3:54.83
Legacy Christian 4:08.53
Yellow Springs 4:42.28
GIRLS SWIMMING & DIVING
200-Yard Medley Relay
Beavercreek 1:54.73
Bellbrook 2:08.92
Yellow Springs 2:16.28
Fairborn 2:30.25
Legacy Christian 2:32.03
200 Freestyle
Julia Sperber, Beavercreek 1:59.18
Kaitlyn Bacik, Beavercreek 2:01.70
Carsyn Siefert, Xenia 2:05.59
Nitika Arora, Bellbrook 2:11.54
Amira Faulkner, Bellbrook 2:11.55
200 Individual Medley
Olivia Edge, Beavercreek 2:10.16
Julia Sperber, Beavercreek 2:16.36
Lily Warren, Beavercreek 2:19.16
Peyton Farrell, Beavercreek2:20.39
Abigail Schauer, Beavercreek 2:21.95
50 Freestyle
Ashtyn Gluck, Beavercreek 25.92
Lily Warren, Beavercreek 26.17
Kaitlyn Bacik, Beavercreek 26.44
Peyton Farrell, Beavercreek 26.58
Allison Gillman, Beavercreek 27.08
1-Meter Diving
Emily McNamara, Bellbrook 153.25
Megan Solomon, Bellbrook 152.75
100 Butterfly
Peyton Farrell, Beavercreek 58.90
Lily Warren, Beavercreek 1:00.68
Ashtyn Gluck, Beavercreek 1:04.92
Eden Spriggs, Yellow Springs 1:09.19
Kristin Swartz, Beavercreek 1:09.33
100 Freestyle
Olivia Edge, Beavercreek 54.78
Kaitlyn Bacik, Beavercreek 55.39
Ashtyn Gluck, Beavercreek 56.37
Allison Gillman, Beavercreek 59.33
Nitika Arora, Bellbrook 1:01.26
500 Freestyle
Carsyn Siefert, Xenia 5:33.96
Amira Faulkner, Bellbrook 5:52.83
Ashtyn Gluck, Beavercreek 5:53.24
Avarie Faulkner, Bellbrook 5:58.60
Nitika Arora, Bellbrook 6:01.25
200 Freestyle Relay
Beavercreek 1:44.58
Bellbrook 1:50.84
Yellow Springs 2:01.15
Legacy Christian 2:10.89
Fairborn 2:11.89
100 Backstroke
Julia Sperber, Beavercreek 1:01.44
Peyton Farrell, Beavercreek 1:01.76
Lily Warren, Beavercreek 1:02.87
Kaitlyn Bacik, Beavercreek 1:03.50
Abigail Schauer, Beavercreek 1:06.88
100 Breaststroke
Olivia Edge, Beavercreek 1:08.70
Abigail Schauer, Beavercreek 1:10.61
Marissa Hayes, Beavercreek 1:17.03
Ale Pacheco, Beavercreek 1:17.48
Madison Thrasher, Beavercreek 1:18.58
400 Freestyle Relay
Beavercreek 3:40.77
Bellbrook 4:15.38
Yellow Springs 4:29.60
Legacy Christian 5:04.97